Ordu52 Web Sitesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gelir kaynakları

Erenli köyünün en önemli geçim kaynakları genellikle tarım ve hayvancılıktır. Tarım ve hayvacılığın dışında çeşitli kamu ve özel sektör kurumlarında ve yurtdışında çalışanların sayısı oldukça fazladır.

Erenli köyünde genellikle Fındık üretimi yapılmaktadır. Eskilerden köyün ekilir alanlarının yüzde 92 si mısır ve ekin gibi tahıl ürünleri ekilir iken şimdi ise bu rakam fındığın daha iyi gelir getireceği düşüncesi ile tamamen yön değiştirmiş bu ekilen alanların yüzde 94 üne fındık dikilmiştir.  Meyve olarak çok sayıda elma, armut, şeftali, kiraz, erik, ayva, muşmula(döngel), karayemiş(taflan), üzüm, dut ve incir gibi çok çeşitli meyve ağaçları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra son zamanlarda köyde kivi yetiştiriliciliğide başlamıştır.  Çok güzel ve kaliteli kivinin yetiştiğide görülmüştür.

Ayrıca köylü tarlalarında çeşitli sebzeler yetiştirmektedirler. Bunlar Fasulye, marul, havuç, salatalık, kabak, karalahana ve pırasa gibi bir çok sebze çeşitleridir.

Köyde Hayvancılık iki kolda büyükbaş ve küçükbaş olarak yapılmaktadır. Az denecek kadar olan büyükbaş hayvancılık genellikle kapalı besi yerlerinde süt üretimi ve et üretimi olarak yapılır. Çok sayıda küçükbaş havyan sürüleride bulunmaktadır.

Eskiden köyde arıcılık yapanlarda vardı.  Arıcılık yapanlar İlkbahar mevsiminin başlaması ile arıları çiçeklerin bol olduğu yerlere, daha çok ve kaliteli bal elde etmek için taşırlardı. Ama köyde artık arıcılık yapan kişi yok denecek kadar azdır


Yukarı Çık