Ordu52 Web Sitesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Coğrafi Durum

Erenli köyü Ordu ilinin Merkez köylerindendir. Ordu şehir merkezinden 27 km. uzaklıkta kurulu olan küçük bir yerleşim alanıdır. Güneyi Cırayatağı, Doğusu Alisayman köyü, Batısı Orta köy veya Gerce köyü  ve kuzeyi Turnasuyu ırmağı ile çevrilidir.

Köyde düzlük arazi, köy merkezinin bulunduğu yer hariç yok denecek kadar azdır.  Bitki örtüsü olarak orman alanlarının dışında, fındık, kızılagaç(yevkin), kavak, kayın, karaağaç, kestane, kiraz, gürgen ve ceviz ağaçları bulunur. Eğrelti otu (Aşk Merdiveni), ısırgan, yonca, asma, orman gülü, güllük ve benzeri bitki türleride yaygındır.

Köyde,  ekilip dikilebilir alanların çoğunda fındık bahçeleri  bulunur. Diğer kısımların çoğunluğu orman,  tarla ve mera alanı bulunur. Ormanlık alanların bitimiyle birlikte yaylalara çıkılmaktadır.

İklim tipik Karadeniz ikliminin bütün özelliklerini taşımaktadır. Her mevsim yeterince yağış almaktadır. Yüksek kesimlerinde, kış mevsiminde biraz daha fazla kar yağışı olur.

Diğer köylerde olduğu gibi, köyde bulunan nüfusun büyük bir çoğunluğu şehir  merkezine ve diğer şehirlere  göç yapmışlardır. Fındık sezonu (Ağustos ve Eylül ayları) geldiği zaman şehir merkezinde ve diğer şehirlerde bulunan köylülerimiz köye dönerler fındıklarını topladıktan sonra tekrar geri dönerler. Bu göç olayından dolayı köyün toplam nüfusu sürekli azalmaktadır. 1997 Yılı seçimlerinde 600 kişi olan köyün nüfusu 2000 Yılı seçimlerinde 513e düşmüştür


Yukarı Çık